Centar za prevenciju, Doma zdravlja Zdravstvenog centra Valjevo, u ovoj godini puni 20 godina rada. U svom svakodnevnom radu Centra za prevenciju, pacijentima su na raspolaganju značajna savetovališta: Savetovalište za ishranu, Savetovalište za dijabetes, Razvojno savetovalište i Savetovalište za mlade, sa stručnim saradnicima i lekarima koji pomažu savetima, terapijom i lečenjem, koje mogu koristiti svi stanovnici sa područja Kolubarskog okruga.
Master pedagog Iva Jevtić razvija aktivnosti Savetovališta za mlade koje obuhvataju individualno-zdravstveno-vaspitni rad. Razgovori su savetodavnog karaktera, ali u Savetovalištu za mlade značajno mesto zauzimaju i grupne aktivnosti koje podrazumevaju predavanja, radionice i tribine na razne teme poput vršnjačkog nasilja, prevencije rizičnog ponašanja, tolerancije, samopouzdanja mladih i ostalih tema u zavisnosti od problematike koja je prisutna. Iva Jevtić ističe da je specifičnost rada sa mladima to što je sve jako individualno i ne postoje konkretni uniformni alati jer je svako dete individua za sebe, a svaka porodica drugačija i jedinstvena na sebi svojstven način.
- Ono što se pokazalo kao delotvorno kroz praksu i iskustvo, jeste pružanje ljubavi i podrške, uz prihvatanje i razumevanje. Smatram da su to krucijalne stvari koje su neophodne za sticanje i građenje poverenja u radu sa mladima. Najčešće uočavam da je mladim ljudima potreban neko ko će da ih čuje, sasluša i podrži, te da imaju potrebu da pričaju o onome što ih muči, da žele da se osete sigurno i prihvaćeno, uz razumevanje, bez osude. Takođe uviđam da pojedini mladi imaju problem sa iskazivanjem sopstvenih osećanja, da ih najčešće potiskuju, misleći da ne treba da pokažu svoju ranjivost. To je naravno loše, jer potiskivanje vodi do negativne eskalacije. Zbog toga kroz savetodavne razgovore radimo na tome da usvoje činjenicu da njihova osetljivost nije nešto što je loše i što treba menjati, da ona nije slabost, već snaga koja im može pomoći kako da razumeju svoje emocije, ali i emocije drugih. Problematika današnje omladine i dece je najčešće vezana za neprihvatanje i nerazumevanje od strane vršnjaka, omalovažavanje, ali i probleme koji se tiču manjka samopouzdanja, nesigurnosti i stidljivosti. Takođe su sve više prisutni problemi sa učenjem, ali i manjak pažnje, koncentracije, kao i radnih navika. Možemo uočiti i porast zavisnosti od telefona, društvenih mreža i video-igara, kao i sveprisutnu upotrebu vejpova i elektronskih cigareta – zaključila je Iva Jevtić, master pedagod u Savetovalištu za mlade u Domu zdravlja Valjevo.
Svaki rad pa i pedagoški je kontinuirani proces, pa rad sa decom i mladima kroz Savetovanje traje sve dok se ne uklone poteškoće. Zbog toga mora da se uspostavi jasan plan i program rada koji će biti kontinuiran i kreiran u cilju otklanjanja problema. U zavisnosti od problematike, može trajati od 6 meseci do godinu dana, ali je neophodno praćenje napretka i pomaka u cilju usvajanja pozitivnih životnih stilova, kao i otklanjanja neželjenog ponašanja. Razgovori se najčešće zakazuju na dve nedelje, u cilju praćenja promena, a jedan razgovor traje do sat vremena, u zavisnosti od potrebe. U okviru redovnih sistematskih pregleda, organizovani su i preventivni razgovori, gde se mladi upućuju u rad Savetovališta za mlade, uz deljenje kontakt telefona koji mogu pozvati ukoliko žele da zakažu razgovor. U radu Savetovališta za mlade prisutna je saradnja sa osnovnim i srednjim školama, ali i saradnja sa lokalnom zajednicom i medijima što je veoma značajno umrežavanje u zajedničkom cilju da se pomogne mladima. U individualno-zdravstveno-vaspitni rad sa mladima mogu biti uključeni i roditelji u cilju osnaživanja cele porodice, kao i otklanjanja poteškoća. Na dnevnom, nedeljnom i mesečnom nivou broj usluga varira, ali prema godišnjem planu, kod pedagoga u Savetovalište za mlade dolazi između 500 i 550 mladih uzrasta od 10 do 18 godina, a u Razvojno savetovalište oko 185 mališana uzrasta od 4 do 10 godina.
Iva Jevtić, master pedagog, je za kraj deci i mladima poručila da uvek otvoreno razgovaraju o onome što ih muči, a roditeljima da svojoj deci pruže neizmernu ljubav i toplinu, jer samo tako im mogu omogućiti što kvalitetniji razvoj.