U opštini Lajkovac su u punom jeku radovi na poboljšanju energetske efikasnosti. Pored energetske sanacije starog objekta vrtića, porodičnih kuća i stanova, otpočela je realizacija i trećeg projekta u okviru ovog programa. Ukupna vrednost investicija na području opštine Lajkovac iz programa poboljšanja energetske efikasnosti, koje se sprovode u saradnji sa resornim ministarstvom iznosi preko 40 miliona dinara.

Danas su na objektu Ustanove za sport i omladinu opštine Lajkovac, odnosno Sportskoj hali, otpočeli radovi na postavljenju solarnih panela, koji će obezbediti izuzetne uštede kada je u pitanju potrošnja električne energije.

Početak radova na ugradnji solarnih panela na Sportskoj hali obišao je danas predsednik opštine, Andrija Živković sa saradnicima.

Zamenik predsednika opštine Lajkovac, Obrad Milutinović, koji koordinira lokalnim projektima u okviru programa poboljšanja energetske efikasnosti, u izjavi za medije je podvukao značaj realizacije ovakvih projekata i pojasnio značaj danas započetih radova:
“Nalazimo se ispred objekta Ustanove za sport i omladinu gde su u toku radovi na energetskoj sanaciji ovog javnog objekta. Imali smo prethodno ove radove i na objektu vrtića, vrednost tih investicija koje su sprovedene u saradnji sa Ministarstvom za energetiku i rudarstvo bile su preko 40 miliona dinara.

Danas imamo nešto manju cifru, postavlja se 88 elektro panela snage 440w. Ukupno instalisana snaga koja će biti postavljena na objekat Sportske hale je oko 39kv/h. Drugim rečima, ova investicija je vredna 7,5 miliona a Opština Lajkovac je u saradnji sa Ministarstvom Rudarstva obezbedila svoje učešće, tačnije preko programa energetske sanacije obezbedila 10%, što je oko 700.000 dinara, dok je ostatak novca od 6,8 miliona dinara obezbedilo Ministarstvo rudarstva. Za nas konkretno ova investicija znači da računi za struju budu manji, da se u toku sunčanih dana proizvede određena količina električne energije koja će biti skladištena u trenutku, jer nema potrebe da se u toku dana koristi za rasvetu, već će to biti iskorišćeno u večernjim satima. Očekujemo znatno manje račune za struju, da će proizvodnja električne energije od ove mini solarne elektrane snage oko 40 kw smanjiti drastično račune za struju. Period otplate ove investicije je negde oko 15 godina, znači za 15 god novac koji je uložen u iznosu od 7,5 miliona dinara, biće konačno otplaćen. Nakon tih 15 godina, do 25 godina do kada je vek trajanja električnih panela, imaćemo dobit u energetskom smislu. Opština Lajkovac će trošiti manje novca za električnu energiju i to je direktna korist za nas.

Napomenuo bih takođe, da Opština Lajkovac u saradnji sa Ministarstvom rudarstva sprovodi već treći program po redu do sada. Imali smo energetsku sanaciju vrtića a drugi program koji je bio u saradnji sa nadležnim ministarstvom jeste energetska sanacija porodičnih kuća i stanova, a ovo sada je treći program koji se realizuje.
U narednom periodu nas očekuje novi javni poziv za lokalnu samoupravu koji je trenutno u toku, raspisan je 9. maja i traje do 23. maja, sa Ministarstvom rudarstva, gde smo mi ponovo konkurisali za energetsku sanaciju porodičnih kuća i stanova.
Planiramo da raspišemo i javni poziv za krajnje korisnike tj. za fizička lica i taj javni poziv ćemo sprovesti negde početkom avgusta meseca i on će biti namenjen za fizička lica. Program za socijalno ugrožene kategorije raspisuje ministarstvo za dodelu sredstava, a ove godine je to objedinjeno, program koji se odnosi na redovne subvencije 50:50 i za socijalno ugroženu kategoriju, to ostaje na lokalnoj samoupravi da vidimo da li ćemo raspisati i za socijalno ugrožene. Očekujemo instrukcije od Ministarstva rudarstva, pa ćemo svakako postupiti po njima.
Kada kažemo energetska sanacija, ona može biti u vidu uštede toplotne energije, a može biti u vidu električne energije. Tipičan predstavnik toplotne energije je zapravo sanacija našeg „Leptirića“, odnosno objekta i zgrade PU „Leptirić“, dok je električna sanacija upravo ova na objektu Sportske hale. Opština Lajkovac će nastaviti saradnju sa Ministarstvom rudarstva i energetike na energetskoj sanaciji javnih objekata, kao što su srednja škola, Dom zdravlja, zgrada opštine i slični javni objekti.”

Ovo je bila prilika i za obilazak temeljnih radova koji su s proleća otpočeli na energetskoj sanaciji starog dela PU “Leptirić”, koji je počeo sa radom 1980. godine, gde je sada u toku izrada fasade.

Što se tiče radova, to je sanacija krova, izrada nove fasade, zamena stolarije, spuštanje plafona unutar samog objekta, izgradnja novih podova, ali i svega drugog što će uticati da ovaj objekat ima što bolju energetsku vrednost. Objekat će zapravo biti kompletno rekonstruisan, potpuno novi izgled dobiće i eksterijer i enterijer.
Na ovaj način ne samo da će se unaprediti energetska efikasnost objekta, već će se obezbediti kvalitetniji i komforniji uslovi za boravak dece.

U godini kada ustanova obeležava 45 godina svog postojanja, potpuno će se promeniti spoljni izgled objekta, estetski unapređen i ambijetalno uklopljen uz novoizgrađen objekat stavljen u funkciju 2018. godine.