Danas je na Kneževom polju ispod Malog Povlena počela izgradnja Vrta časti, uz svečani čin osvećenja koji je vodio Episkop valjevski Isihije i ustanovljenje Povelje o gradnji Vrta časti, koju su kaligrafijom ispisali umetnici Danka Ivanović i Milutin Ranković. Povelja je danas uzidana u temelje ovog zdanja.


Vrt časti biće završen do 21. septembra, kada će na Malu Gospojinu svečano biti otkriven spomenik Svetom Nikolaju.


Ovom činu prisustvovali su svi potpisnici Povelje o gradnji vrta časti.

Pored postavljanja kamena temeljca i čina osvećenja, ustanovljena je i Povelja o gradnji Vrta časti, koju su na pergamentu kaligrafski ispisali umetnici Danka Ivanović i Milutin Ranković.

Skulpture Milutina Rankovića poznatim valjevcima već izložene u galeriji pod vedrim nebom na Povlenu, biće preseljene na novu lokaciju na kojoj je danas započeta gradnja Vrta časti.


U tekstu Povelje koji sledi nalaze se sve informacije bitne za Vrt časti:
POVELJA O GRADNJI VRTA ČASTI
Mi, članovi Udruženja “Beli Povlen”, s verom u Svetu Trojicu i s blagoslovom Srpske pravoslavne crkve, u želji da obogatimo duhovni i kulturni život naše zajednice i odužimo se značajnim ljudima vezanim za Povlen, ovom poveljom objavljujemo nameru da izgradimo Vrt časti na Povlenu, u skladu sa blagoslovom Njegovog Preosveštenstva Episkopa valjevskog Isihija. Vrt časti posvećen je uspomeni na značajne Povlence, Svetog Nikolaja, Svetog Justina, vladiku Jovana, vladiku Lavrentija, pisca Radovana Beli Markovića, pesnika Petra Pajića, novinara Mila Gligorijevića, slikara Ljubu Popovića, profesora Milana Jankovića, ugostitelja Predraga Vukosavljevića Peđi, novinara Slobodana Rakovića, inžinjera Slobodana Đukića i druge.
Vrt časti nalazi se na Kneževom polju, zemljištu koje poklanja porodica Dušana Mihajlovića.
Vrt časti projektovali su bez naknade David Maksimović i Jordan Radosavljević iz firme “Kej”, Valjevo.
Vrt časti izvodi bez naknade firma Teodosija Krstića Krla “Ingrap Omni”, Valjevo.
Izgradnja će biti u skladu sa lokalnim propisima o zaštiti prirode i kulturnog nasleđa.
Sredstva za izgradnju prikupiće se kroz dobrovoljne priloge u novcu, materijalu i radovima članova udruženja i drugih poklonika Povlena. Svi zadužbinari preko 50.000 dinara biće upisani u Povelju koja će stajati u Konaku.
Poslove na izgradnji vodiće Radna grupa udruženja.
Postojeće spomenike uradio je bez naknade vajar Milutin Ranković.
* Izgradnja vrta počela je u ponedeljak, 23. juna 2025. godine, uz svečani čin osvećenja vrta, koji je vodio Njegovo Preosveštenstvo Episkop valjevski Isihije.
Vrt časti završiće se do 21. septembra 2025. godine, kada će se na Malu Gospojinu svečano otkriti spomenik Svetom Nikolaju.
Lokalna zajednica, meštani povlenskih mesnih zajednica i đaci osnovnih škola biće uključeni kroz volonterske aktivnosti, kulturne događaje i stvaralačke konkurse vezane za Povlen.
Potpisnici:
Njegovo Preosveštensko Episkop valjevski Isihije
Predsednik Udruženja “Beli Povlen” akademik Matija Bećković
Rukovodilac Radne grupe za izgradnju Dušan Mihajlović
*Projektant vrta i konaka David Maksimović
*Graditelj vrta Teodosije Krstić Krle
Vajar Milutin Ranković
Gradonačenik Grada Valjeva Lazar Gojković
Predsednik Mesne zajednice Donji Taor Milan Jovanović Pepić
Darodavac zemljišta za konak Milić Jovanović Pepić
Vlasnik parcele na kojoj se nalazi Vrt Željko Jovanović
23. juni 2025.
Kneževo polje, ispod Malog Povlena, 1347m