SAVREMENI KONCEPT LEČENJA MOŽDANOG UDARA

U sali Edukativnog centra Odseka za kontinuiranu medicinsku edukaciju i informisanje Zdravstvenog centra Valjevo, održana je medicinska edukacija za lekare. Prikaz savremenih smernica lečenja moždanog udara kroz ovaj stručni sastanak značajan je za sve lekare koji se u svom kliničkom radu sreću sa patologijom izazvanom moždanim udarom.  

Stručni sastanak „Savremeni koncept lečenja moždanog udara – značaj jedinice za moždani udar i rekanalizacione terapije“, akreditovani je program kontinuirane medicinske edukacije, koji su predstavili predavači: primarijus, spec. dr med. Mihailo M. Mirković, Zdravstveni centar Valjevo; Kl. asist, spec. dr med. Predrag Stanarčević, Klinika za neurologiju Univerzitetski klinički centar Srbije, Beograd i  VNS, dr sci. med. Ivan Vukašinović, Centar za radiologiju, Klinika za neurohiururgiju Univerzitetski klinički centar Srbije, Beograd.

I pored značajnog napretka u dijagnostičkim i terapijskim metodama cerebrovaskularne bolesti i dalje predstavljaju jedan od najznačajnijih uzroka mortaliteta i invaliditeta u svetskim razmerama. Iako je benefit od lečenja pacijenata sa akutnim ishemijskim moždanim udarom (AIMU) u visokospecijalizovanim jedinicama za moždani udar (JMU) dobro poznat već duže od dve decenije, ovaj vid lečenja pacijenata sa AIMU i dalje nije dovoljno zastupljen i pristupačan velikom procentu pacijenata sa AIMU širom sveta. Slično se može reći i za dostupnost rekanalizacione terapije, koja je, pored samih ograničenja primene zbog specifičnog vremenskog okvira i metodologije primene, u velikoj meri zavisna od organizacije zdravstvene službe na lokalnom i regionalnom nivou.

  • Cilj edukacije je upoznavanje polaznika sa savremenim aspektima lečenja pacijenata sa AIMU, primeni intravenske trombolize  i prednostima lečenja u specijalizovanim Jedinicama za moždani udar. U okviru prvog predavanja  prikazani su osnovni koncepti organizacije JMU, uz primer terapijskih i dijagnostičkih algoritama koji se primenjuju u ovakvim jedinicama. Takođe, u okviru predavanja  učinjen je osvrt na lokalnu organizaciju uz predlog budućeg koncepta lečenja na lokalnom nivou- naveo je prim. dr  Mihailo M. Mirković, načelnik Službe neurologije ZC Valjevo.

Drugo predavanje obuhvatilo je aktuelne preporuke za selekciju pacijenata za primenu intravenske trombolize uz prikaz aktuelnih preporuka i osvrt na specifične situacije sa preporukama za lečenje. Takođe, u okviru predavanja  prikazan je i neurološki aspekt selekcije pacijenata za endovaskularnu intervenciju uz predlog algoritma za postupanje sa ovakvim pacijentima u uslovima lokalne organizacije zdravstvene službe.

Treće predavanje obuhvatilo je savremene metode neuroradiološke dijagnostike, kao i njihovu ulogu u dijagnostici AIMU i selekciji pacijenata za rekanalizacionu terapiju, uz objašnjenje i analizu rezultata dobijenih naprednim neuroradiološkim tehnikama. U drgom delu predavanja  prikazan je i predlog smernica za neuroradiološke metode i dijagnostiku u cilju efikasne selekcije pacijenata u uslovima lokalne organizacije zdravstvene službe.

Drugi deo edukacije organizovan je u vidu radionice trajanja 90 minuta, u okviru koje je prezentovano tri klinička slučaja uz rešavanje kliničkih slučajeva i prikaz različitih kliničkih dliema vezanih za postavljanje dijagnoze AIMU i selekciju pacijenata za primenu rekanalizacione terapije koju su uz diskusiju prezentovali mladi lekari specijalisti neurologije Zdravstvenog centra Valjevo.

Related posts

Leave a Comment