Kroz projekat “A ko brine o mamama?” Žensko udruženje kolubarskog okruga postavlja pitanje mamama dece sa teškoćama u razvoju: “Kako si, ali stvarno!?”
Majke dece sa razvojnim teškoćama često doživljavaju visok nivo stresa i emocionalne iscrpljenosti zbog odgovornosti i opterećenosti obavezama.
Osim toga, majke se takođe suočavaju sa različitim izazovima u vezi sa zdravstvenim i socijalnim sistemom i drugim institucijama koje sui m potrebne kako bi unapredile kvalitet života svoje dece.
Sve ovo zajedno neretko rezultira osećajem beznadežnosti, iscrpljenosti i izolovanosti.
Čak 43,8% mama dece sa poteškoćama u razvoju su odgovorile da su često neraspoložene i zabrinute.
Zato Žensko udruženje kolubarskog okruga podseća:
“Odvoji koji minut vremena za sebe i razmisli kako si, ali stvarno. Koliko često si (ne)raspoložen/a?”
“Mame dece sa smetnjama u razvoju su svesne da su često preopterećene i loše raspoložene. Upravo zato, veliki broj njih ide na terapiju ukoliko imaju mogućnosti, a kažu da bi terapija bila potrebna i ostalim članovima porodice.
Upravo zato, kroz projekat “A ko brine o mamama?” Žensko udruženje kolubarskog okruga skreće pažnju na ovaj važan i složen problem i naglašava pitanje brige o njihovom mentalnom zdravlju, jer ako je mama dobro i dete će biti dobro!”, poručuju realizatori ovog jedinstvenog projekta.
“A ko brine o mamama?” je pitanje koje postavlja ŽUKO kroz svoj novi projekat koji će se baviti mamama dece sa smetnjama u razvoju.
Projekat “A ko brine o mamama?” finansira Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) i podržava Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusanmenarbeit (GIZ).