Analiza, i sama anketa, je deo projekta “Nevidljivi rad žena na selu” koji je podržan od strane Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji (UN Women Serbia) u okviru projekta „Rodno odgovorno upravljanje – Preraspodela neplaćenog rada“ koji se sprovodi uz podršku Ujedinjenog Kraljevstva i Britanske ambasade u Beogradu.
Žene su radno preopterećene nevidljivim neplaćenim radom, pokazali su rezultati ankete sprovedene na području Kolubarskog okruga i prve urađene analize еkonomskе vrеdnosti nеplaćеnih poslova.
Prvi deo analize o neplaćenom radu žena na selu se oslanja na statističke podatke dobijene kroz anketu koja se sprovodila na teritoriji Kolubarskog okruga.
Analiza položaja žena na selu u oblasti neplaćenog rada
I deo
Ukupno je anketirano 170 ispitanika, od kojih je 73 muškog pola što predstavlja 42,9% uzorka i 97 ženskog što predstavlja 57.1% uzorka.
Starosne grupe
Od 18 do 29 – 29.3% (49)
Od 30 do 55 – 55.7% (93)
Od 56 do 99 – 15% (25)
Najmlađi ispitanik je imao 18 godina, najstariji 70
Obrazovanje ispitanika
Kad je reč o stepenu obrazovanja ispitanika:
11.2% (19) završilo je osnovnu školu
64.1% (109) srednju
10% (17) višu
14.7% (25) ispitanika navelo da je završilo fakultet.
Mesto življenja
28.2% ispitanika zivi u gradskoj
71.8% (122) u seoskoj sredini.
Broj članova domaćinstva ispitanika
63.5% (108) ispitanika je navelo da u njihovom domaćinstvu ima dece (lica mlađih od 18 godina). 36.5% odnosno 62 ispitanika odgovorilo je odrično.
Ko uglavnom vodi računa u domaćinstvu o deci (pripremanje hrane, održavanje higijene, obavljanje aktivnosti vezanih za školu – domaći zadaci, učenje?
Od 108 ispitanika koji su naveli da u njihovom domaćinstvu ima maloletnih lica 77.4% (82) ispitanika odgovorilo je da uglavnom ženski članovi domaćinstva vode računa o deci, dok je 21.7% (23) odgovorilo „podjednako ženski i muški članovi domaćinstva“.
Samo jedan ispitanik je naveo da primarnu brigu o deci vode muški članovi domaćinstva
Dva ispitanika nisu odgovorila na ovo pitanje.
Da li u vašem domaćinstvu postoje osobe koje usled starosti ili bolesti ne mogu da vode računa o sebi?
Da 24.3% (41)
14.6% (7) ispitanika koji su naveli da žive u gradu potvrdno je odgovorilo na ovo pitanje i 28.1% (34) ispitanika koji žive na selu.
Ne 75.7% (128)
1 ispitanik nije odgovorio na ovo pitanje
Ko uglavnom vodi računa u domaćinstvu o tim članovima (pripremanje hrane, održavanje higijene, odlazak kod lekara, uzimanje terapije i sl.)
Muški članovi domaćinstva 4,9% – 2
Ženski članovi domaćinstva 51,2% – 21
Podjednako 43.9% – 18
Ko uglavnom održava kuću/stan i okućnicu u Vašem domaćinstvu?
Muški članovi domaćinstva 2,9% (5)
Ženski članovi domaćinstva 64,1% (109)
Podjednako 32,9 (56)
Ko uglavnom čisti kuću usisava, briše prašinu, pere i pegla veš, pere sudove?
Muški članovi domaćinstva 1.2% (2)
Ženski članovi domaćinstva 91.2% (155)
Podjednako 7.6% (13)
Ko uglavnom obavlja nabavku i kupovinu za domaćinstvo?
Muški članovi domaćinstva 9.4% (16)
Ženski članovi domaćinstva 47.1% (80)
Podjednako 43.5% (74)
Da li smatrate da su gorenavedeni poslovi ženski i da ne bi trebalo da ih obavljaju muškarci?
Da 33.5% (57)
Ne 66.5% (113)
Među 57 ispitanika koji smatraju da je reč o ženskim poslovima, 73.7% (42) ispitanika je muškog pola dok je 26.3% (15) ženskog.
Od 57 ispitanika koji su potvrdno odgovorili na ovo pitanje, 19.3% (11) ispitanika živi u gradskoj sredini (2 žene, 9 muskaraca), dok 80.7% (46) njih živi na selu (13 žena i 33 muškaraca).
Zašto?
Upitani da obrazlože svoje odgovore, ispitanici koji su potvrdno odgovorili na prethodno pitanje navodili su sledeće:
„Ne delim strogo poslove na muške i ženske,ali neke većinom radi žena a neke muškarac.Svi članovi porodice bi trebalo da budu ukljuceni u rad oko domaćinstva.“
„Muškarac ne zna ni cipelu da obriše bez žene“
„Ne postoje muški i ženski poslovi. Ali ovo je Balkan“
„Ja mislim da ja najbolje očistim kuću, operem veš, operem sudove…,najbolju hranu odaberem itd“
„Postoji neka tiha raspodela poslova, npr žena pegla veš, muž cepa i unosi drva u kuću, ali kad se sve sabere i oduzme-poslovi su podeljeni.“
„Zato što postoje muški i ženski poslovi na osnovu fizičke snage, sposobnosti itd“
„Zato što su žene podređene tome i podrazumeva se da je to njihov posao“
„Ženski poslovi su pranje i sređivanje a muški su teži fizički poslovi na selu“
„Nisu ženski ali neke poslove ću ja bolje da uradim nego muž. Jer on i radi na poslu a ja samo kući i imam više vremena“
„Prosto, raspodela u kući je takva. Muž je zauzet u njivi i oko stoke a ja (žena) kućni poslovi I invalidna ćerka. Kad je potrebno mi pomažemo jedno drugom.“
„Mislim da poslove u kući,treba da obavljaju žene (spremanje hrane, pranje veša,usisavanje…) ali da poslove koji se tiču poslova na njivi i oko hranjenja goveda treba da se obavjaju ravnomerno s tim da muškarci trpe malo veći teret.“
„Muškarci idu u lov, žene brinu o kući. E, danas i žene idu u lov.“
„On donosi pare i to je dosta od njega“.
„Nisu neki muškarci rođeni za neke poslove a i ako jesu prve reči su ima žena u kući“
„Muškarci obavljaju druge poslove“
„Suprug nije bas tako aktivan“
„Ne moze svaki muskarci da obavi posao kao žena“
Koliko sati dnevno provedete obavljajući gorenavedene poslove?
0-1 – 32.4% (55)
2-4 – 36.5% (62)
5-8 – 15.9% (27)
Preko 8 – 15.3% (26)
Da li se Vi i/ili Vaša porodica bavite obradom zemljišta/čuvanjem stoke/obradom ili preradom voća i povrća/proizvodnjom mlečnih proizvoda ili nekom drugom poljoprivrednom delatnošću?
Da 75.9% (129)
Ne 24.1 (41)
Ako je Vaš odgovor DA molimo da odgovorite ko se primarno bavi poslovima vezanim za obavljanje delatnosti gazdinstva?
Muški članovi domaćinstva 31% (40)
Ženski članovi domaćinstva 13.2% (17)
Podjednako 55.8% (72)
Koje poslove vezane za obavljanje delatnosti gazdinstva smatrate ženskim i zašto (navedite nekoliko)?
Kao tipične ženske poslove, ispitanici su uglavnom navodili čišćenje kuće, spremanje ručka, briga oko dece, prerada mlečnih proizvoda, rad u bašti i sa životinjama – „fizički lakši poslovi“:
Gajenje cveća, peglanje (“muškarac nevešto rukuje peglom i uzalud troši elektirčnu energiju”), prostiranje veša (“više štipaljki polomi nego što okači veša da se suši”), lakši poslovi u bašti, plasteniku (“zbog konstitucije žena”), prerada namirnica, nega životinja (“uglavnom zbog obraćanja pažnje na detalje i potrebno strpljenje za obavljanje tih poslova”), pranje veša, usisavanje.
Muža krava, ishrana, loženje vatre, košenje dvorista. Sadnja voća i povrća, zalivanje istog (“to sve može žena sama da obavi”)
“Žene rade i teže i lakše poslove dok muškarci samo teže”. “Proizvodnja mlečnih proizvoda – zbog higijene i spretnosti žene”. “Dojenje dece”
“Bašta, da se hrani, poji stoka…zato jer muški nisu kući, rade u firmi..”
“Čišćenje kuće, spremanje ručka itd.”
“Spremanje hrane, pranje veša, čišćenje kuće itd, nije to za muškarce sa sela.”
“Da usisava ,kuva pere ,pegla”
“Žena pravi sir jer je pedantnija i pažljivija od muškarca.”. “Čuvanje stoke, muža krava.”. “Brisanje prašine, usisavanje, kuvanje”
“Bašta, kucni poslovi, održavanje dvorišta itd”. “Kuvanje pranje, peglanje, čišćenje sređivanje kuće i dvorišta, hranjenje životinja briga o deci o dvorištu oko kuće o cveću.”
“Spremanje hrane. Imam istančaniji osećaj.” “Hranjenje životinja, cišćenje dvorišta. Zato sto su laki i mogu ih žene obavljati”. “Svi osim popravljanja mašina.”. “Smatram da je prerada voća kojom se bavim ženski posao”
“Ženi je mesto u kući. Kućni poslovi, poslovi u bašti, gajenje dece… To su poslovi za ženu.”
“Bašta zato što muški ne vole motiku”. “Proizvodnja mlečnih proizvoda jer niko ne pravi tako ukusno kao naše bake i mame”. “Neke fizički lagane poslove, jer je nežniji pol”
“Smatram da svi poslovi trebaju biti jednaki, ali u nasem narodu se uvek pranje, peglanje, kuvanje smatraju ženskim poslom. A zašto je to tako, možda jer su ranije žene bile domaćice odnosno zavisile su od muškaraca, Ali sada je problem što muskarci i dalje gledaju to tako, bez obzira što žena ima svoj posao.”
“Sve što ne zahteva teški fizički rad ili rad tipa motorne testere, rad trimerom…”. “Rad po kući i lakši poslovi u bašti, plasteniku.”. “Uredjenje enterijera”. “Papirologija, pomoć u organizaciji”
Koje poslove vezane za obavljanje delatnosti gazdinstva smatrate muškim i zašto (navedite nekoliko)?
Ispitanici su kao tipično muške poslove nabrajali „teže fizičke poslove, za koje je potrebna snaga“. Najčešći odgovori odnosili su se na seču drva, obradu zemljišta i upotrebu mehanizacije – „Zato što su to teški fizički poslovi koje žene nisu u stanju da obavljaju“.
„Košenje trave – ja kosim ali je preteško, čišćenje odžaka – ja ga čistim ali nevešto sva ostanem čađava za to je potrebna muška snaga da okreće sajlu i četku, čišćenje odvoda takođe zbog sajle koja mi je par puta iskliznula iz ruke zamalo bez zuba da ostanem i za to je potrebna muška snaga. Teže poslove oko obrade njiva,gajenja životinja iz istog razloga.“
„Obrada njiva, priprema drva: uglavnom kada je rec o upravljanju mašinama i upotreba fizičke snage“
„Sečenje drva za ogrev,sređivanje dvorišta,sređivanje svih kvarova po kući,sređivanje bašte, kućnih ljubimaca, pomaganje oko kućnih poslova..“
„Odlazak u šumu, cepanje drva, košenje trave, spremanje hrane za stoku, prskanje voća i povrća automatizerom.“
„Sve teže poslove, gde je uključen dodatni fizički napor. Nosenje tereta, obrada zemljišta mehanizacijom…“
„Koji zahtevaju vecu fizičku aktivnost.“
„Svu obradu i pripremu na poljoprivrednom imanju i nabavljanje ogreva za zimu.“
„Poslovi sa traktorom“
„Rad na njivi u stali i ostale fizicke teske poslove vezane za seoski zivot. Klanje svinja, seča i prodaja drva. Popravljanje masina. Isteravanje stajskog đubriva na njivu seča drva, cepanje…“
„Košenje, kupovina hleba“. „Obrada zemljišta jer su muškarci jači i izdržljiviji za teške fizičke poslove“. „Teze fizičke poslove i poslove sa upotrebom mehanizacije“
„Rad trimerom, rad motornom testerom“. „Kosidbe, obrada zemljišta“. „Teški poslovi u njivi i u štali i voćnjaku“. „Oranje setva, žetva, seča ogrevnog drveta“. „Teško rmbačenje poput zidarskih radova“
Koliko sati dnevno provedete obavljajući poslove vezane za delatnost gazdinstva
0-1 – 7% (9)
2-4 – 21.9% (28)
5-8 – 32.8% (42)
Preko 8 – 38.3 (49)
Da li smatrate da ostali članovi domaćinstva cene Vaš rad u kući i/ili na gazdinstvu?
Da 55.7% (93)
Ne 44.3% (74)
Na ovo pitanje odgovorilo je 95 žena i 72 muškarca. 52.6% (50) ispitanica smatra da se njihov rad ceni od strane ostalih ukućana, dok je taj procenat kod muških ispitanika nešto viši – 59.7% (43).
Autorke radne verzije Analize:
Milica Radovanović i Marija Stanković
Analizu rezultata možete pogledati i u tekstu:
http://lajkovacnadlanu.rs/zene-na-selu-preopterecene-neplacenim-i-nedovoljno-vidljivim-radom/