U Galeriji Kulturnog centra „Hadži Ruvim“ Lajkovac otvorena je izložba slika pod nazivom “Kroz Srbiju”, autora Lidije Martinović i Vlade Zorića, koja će za posetioce biti dostupna do 10. jula.

O stvaralaštvu dva vredna pažnje autora koji se predstavljaju lajkovačkoj galerijskoj izložbi, istoričarka umetnosti Aleksandra Tanić je na otvaranju izložbe rekla:

“Ikonopisačka praksa Lidije Martinović, zasnovana je na tradiciji vizantijsko-pravoslavnog ikonopisanja, gde se kanonskim propisima ikona slika prema dobro poznatim i potvrđenim predlošcima starijih ikona. Umetnost ikonopisanja predstavlja jedinstvenu vrstu likovnog rukopisa koja zahteva temeljniji pristup zasnovan pre svega na teološkom i simboličkom razumevanju materije. Ponovljenim varijacijama Lidija Martinović umetnički značaj ikone iznova potvrđuje i konvencionalnim pristupom skromno sabira sopstvene umetničke porive u cilju razumevanja jedne više ideje, a to je izražavanje hrišćanskog učenja. Na taj način u formalnom i sadržinskom kontekstu, umetnica ostaje neopterećena idejom autentičnosti i unikatnosti. Vodeći se ovim uzusima stvaranja u cilju izražavanja duhovnog učenja, ona stvara ikone koje odlikuje idealizacija i produbljena duhovnost, čak izvesna poetičnost izraza po uzoru na klasične forme koje iziskuju visok stepen harmoničnosti.

Kada je u pitanju umetnički izraz Vlade Zorića, on se zasniva na nizu utisaka pomirenih i kristalizovanih u tehnici akvarela kao glavnog slikarskog sredstva. Akvarel kao tehnika koju odlikuje prozračnost i prozirnost, nudi mnogo prostora za disanje slike, pa se tako čini da Zorićevo stvaralaštvo nudi neku vrstu predaha od svakodnevice „teških boja”. Doneti u duhu impresionizma, oni pokušavaju da pruže odgovor na svet koji Zorića okružuje u stalnom kretanju i suprotstavljanju, ali i u jedinstvu svih stvari i senzacija. Tražeći način da uobliči osećanje stvarnosti, umetnik koristeći transparentnost boje, omogućava svetlu da prodre kroz slojeve boje, insistirajući pre svega na stvaranju osećaja atmosfere i postojanosti. Zorićev akvarel nikada ne odlazi u asocijativnost, bez obzira na umetnički potencijal za apstraktnu interpretaciju objekata, već ostaje na čvrstoj granici vidljivog i to je ono što mu daje najveću snagu.”

Vlada Zorić diplomirao je na Saobraćajnom fakultetu u Beogradu. Do sada je imao 11 samostalnih izložbi akvarela. Značajnije izložbe: Galeriji Beograd (2010), Etnografski muzej (2005), Kuća Đure Jakšića (2015), Izložba akvarela DK Starčevo (2019), Noć muzeja Golubac (2019). Imao dve samostalne izložbe ikona, jednu u Centru za kulturu Grocka – Rančićeva kuća, a drugu priređenu u Ruskom domu. Učestvovao na preko 50 kolektivnih žiriranih izložbi i na više međunarodnih izložbi kao što su Međunarodni bijenale minijature u Gornjem Milanovcu, Majdanart, SKC bijenale akvarela i mnoge druge.

Lidija Martinović izučavanje ikona započela u Dom-Artu kod ikonopisca Miloša Rončevića u Beogradu 1999. godine, a potom kod Veronike Đukanović. Učestvovala na mnogim kolektivnim izložbama u Beogradu i Šapcu. Po pozivu Kulturnog centra Šabac, 2014. godine učestvuje na XX jubilarnoj izložbi ikona. Učesnik je ikonopisačke kolonije u Kondželju u konaku crkve Svetog Arhanđela, a potom i izložbe kolonije u Narodnom muzeju Toplice-Prokuplje. Član Srpskog akademskog društva „Vizantija“. Živi i radi u Beogradu.
