DONACIJA PREDUZEĆA “MIVA KOMERC” VALJEVSKOJ ORTOPEDIJI

U duhu dobre prakse i saradnje sa društveno odgovornim kompanijama, pre svega iz Valjeva, Zdravstveni centar Valjevo, Služba ortopedije sa traumatologijom, dobila je novi uređaj zahvaljujući darodavcu preduzeću “Miva komerc” iz Valjeva, saopšteno je iz valjevskog Zdravstvenog centra.  

Novi monitor savremene generacije je značajan zbog performanski u dijagnostici. Zbog velikog broja pacijenata svakodnevno između 50 do 70 koji se pregledaju u ambulanti ortopedskoj, a zatim i u samom Urgentnom centru, gde  se zbrinjavaju na dnevnonm nivou traumatizovani, a ima ih oko 50, svako poboljšanje dijagnostike je značajno. Na Odeljenju ortopedije sa traumatologijom kapacitet je 45 postelja i popunjenost je maksimalna.

  • Nama je jako bitna precizna dijagnostika, do sada nismo imali monitor ove tehnologije. Sve snimke smo gledali na običnom tv ekranu ali to nie davalo preciznu sliku. Nekada nam je baš ta preciznost veoma značajna jer detalji odlučuju o dijagnostici I lečenju- navodi dr Nenad Savić, specijalista ortopedije.

U Službi ortopedije sa traumatologijom najveći broj operativnih zahvata se izvodi u regiji kuka i to je godišnje negde broj oko 200 operacija zgloba kuka što se tiče trauma kuka, a što se tiče proteza taj broj doseže oko 300 operacija. Osim protetike kuka radi se uspešno i zglob  kolena. Ostala traumatologija koja se zbrinjava  u službi Ortopedije Zdravstvenog centra Valjevo odnosi se na gornje i donje ekstremitete, na kompletan koštano-zglobni aparat, osim regije kičmenog stuba koji se operativno zbrinjava  jedino u kliničkim centrima u zemlji. Za sada je zbrinjavanje kičme u Valjevu moguće neoperativno jedino.

Specijalista ortopedije, Dr Savić je podsetio da je za očuvanje i zdravlje koštano-zglobnog sistema kod opšte populacije, posebno kod žena najvažnija prevencija u smislu zaštite od razvoja osteoporoze.

  • Umereno vežbanje i fizička aktivnost prilagođeni starosti uz ishranu su ključ zdravlja. Za starije preko 75 godina značajan je i razvoj protektorskih sistema, da se čuvaju i paze pri kretanju uz hodalice i da prilagode uslove stanovanja. Svaka prevencija je spasonosna jer svako ortopedsko operativno lečenje je skupo za društvo. Amerikanci su izračunali da otprilike lečenje košta oko 27 hiljada dolara pa je jasna računica kod nas u Srbiji koja ima pretežno staru populaciju kao najbrojniju – rekao je dr Nenad Savić.

Služba ortopedije sa traumatologijom je smeštena u hirurškom bloku koji čeka rekonstrukciju, a za bolje funkcionisanje do potpunog infrastrukturnog opremanja u radu medicinskom osoblju, ali I komfornom oporavku I lečenju pacijentima, bi pomogli novi električni podesivi kreveti, koji su jednostavni za upravljanje, jer nega i lečenje pacijenata sa ortopedskim traumama zahtevaju dugotrajno ležanje, napominju iz Zdravstvenog centra Valjevo.  

Related posts

Leave a Comment