MEĐU HEROJIMA BALKANA, HEROINE IZ SRBIJE – ŽUKO

Od Turske do Italije, od Grčke do Moldavije, BIRN (Balkanska istraživačka mreža) je predstavio pozitivne primere pojedinaca i organizacija koje su svojim delovanjem napravile razliku u 2023. godini.

Heroj iz Srbije je Žensko udruženje kolubarskog okruga, zbog kampanje o važnosti pravedne raspodele nasledstva pod nazivom „Koliki je moj deo?”.

„Inicijativa za nasledna prava žena „Koliko je moj deo?“ je zašla dublje, pokazujući kako patrijarhat funkcioniše suptilno i, u vezi sa pravom, diskriminiše žene i gura ih u siromaštvo“…

Čast nam je da inspirišemo i da nas inspirišu svi heroji širom sveta! – rekle su u prvoj reakciji heroine iz ŽUKO.  

Predsednica ŽUKO Jelena Ružić, po izboru Balkanske istraživačke mreže je rekla da je sve počelo njihovim radom sa ženama u selima koja zavise od poljoprivrede: „Shvatili smo, radeći sa ovim ženama da postoji veliki jaz kada je u pitanju vlasništvo nad imovinom u smislu pola. Onda smo počeli više da kopamo u uzrocima“

Da bi podigle svest o značaju ostvarivanja prava na nasledstvo među Srpkinjama, 15 organizacija formiralo je Koaliciju za ravnopravno nasleđe i pokrenulo medijsku kampanju na temu o kojoj se retko govori. Kampanja takođe pruža besplatnu pravnu pomoć ženama koje su u ostavinskom postupku. Ružić kaže da je kroz intervjue sa ženama shvatila da 95 odsto njih nije obraćalo pažnju na to pitanje, rekavši da su za to prvi put čuli kroz kampanju „Koliko je moj deo?

„To pokazuje da su rodni obrasci toliko jaki da ih je teško promeniti. U našoj tradiciji sestre se cene kao osobe koje su jake i koje će učiniti sve za druge. Teško je pobeći od tog osećaja vrednosti kroz žrtvovanje za druge“, rekla je Ružić, srećna što je njihova kampanja podigla svest u različitim delovima društva i naglasila: „Organizacije civilnog društva, mediji, pa čak i donosioci odluka sada su svesni problema. To nije adekvatna promena, ali jeste početak.“

Zašto se BIRN odlučio baš za ŽUKO?

Zastupnici ženskih naslednih prava u patrijarhalnom društvu, kada je reč o pravima žena i njihovoj sistematskoj diskriminaciji, veliki deo pažnje se odnosi na zastupljenost žena u institucijama ili rodno senzibilisan jezik. Inicijativa za prava žena na nasledstvo „Koliko je moj deo?“ je otišao dublje od toga, pokazujući kako patrijarhat funkcioniše suptilno i povezan sa državnim pravom, diskriminiše žene i gura ih u siromaštvo. U Srbiji je široko rasprostranjeno mišljenje da žensko dete ne treba da preuzima porodično nasleđe, jer se očekuje da će žene napustiti roditeljski dom udajom i doprineti drugoj porodici kroz rad u kući i rađanje dece. Zbog toga tradicionalni običaji predlažu da sav porodični imetak pripadne muškom nasledniku. „Koliko je moj deo?“, koju je pokrenulo Žensko udruženje Kolubarskog okruga, a i još 14 drugih organizacija, želele su da se pozabave ovim. Njihovo istraživanje sprovedeno širom Srbije pokazalo je da se skoro polovina žena, 44 odsto, odriče nasledstva u korist muških rođaka. Ako se nađu u situaciji egzistencijalne ugroženosti, jer su se odrekli nasledstva, mogu izgubiti pravo na socijalnu pomoć.

Related posts

Leave a Comment