Prigodnim, krajnje odmerenim i rafiniranim programom na Letnjoj pozornici, Biblioteka „Radovan Beli Marković“ je u prisustvu brojnih gostiju svečano i dostojno obeležila značajan jubilej – 30 godina od osnivanja Gradske biblioteke u Lajkovcu, kao samostalne ustanove.

U prelepom ambijentu dvorišta biblioteke, nakon pozdravne reči direktorke Snežane Škorić, najbližim saradnicima, zaslužnim ustanovama i pojedincima su za uspešnu višegodišnju saradnju i doprinos radu i razvoju biblioteke uručena priznanja u vidu Plaketa i Zahvalnica.

Plaketama za izuzetan doprinos uspešnom radu i razvoju biblioteke nagrađeni su Opština Lajkovac, Matična biblioteka “Ljubomir Nenadović” Valjevo, dr Slađana Ilić, Mirko S. Marković, penzionisana bibliotekarka Koviljka Vasović, šef računovodstva biblioteke Verica Mijailović i vlasnik visoko društveno odgovorne firme 2Iva – agrar” Živorad Lazarević.
Zahvalnice su dodeljene OŠ “Mile Dubljević” Lajkovac, OŠ “Dimitrije Tucović” Jabučje, SŠ “17. septembar” Lajkovac, PU “Leptirić” Lajkovac, KC “Hadži Ruvim” Lajkovac, Turističkoj organizaciji opštine Lajkovac, Javnoj ustanovi za sport i omladinu opštine Lajkovac, Biblioteci “Ljubiša R. Đenić” Čajetina, Crkvenoj opštini Lajkovac, JP “Gradska čistoća” Lajkovac, PSD “Ćira” Lajkovac, naslednici autorskih prava književnika Radovana Belog Markovića Marijani Milanović, dr Draganu Milovanoviću, istoričaru Rajku Sariću, Mladenu Bajiću i novinarima Branku Puzoviću, Snežani Bilić i Milovanu Milovanoviću.
Dragana Vučetić i Borivoje Grujičić su dobitnici Zahvalnica za izuzetnu posvećenost i knjigama i biblioteci, kao najaktivniji članovi.
Dobitnici javnih priznanja zahvalili su se prigodnim rečima, iz kojih je izvirala odistinska naklonost i veliki entuzijazam u podršci radu biblioteke.

Obraćajući se prisutnima na početku svečanosti, direktorka biblioteke Snežana Škorić je podsetila na impozantan istorijat bibliotekarstva u opštini Lajkovac i istorijat lajkovačke biblioteke kao samostalne ustanove. Posebno je istakla značaj podrške lokalne samouprave i dobre saradnje sa subjektima u zajednici, koji su bitno doprineli uspehu rada biblioteke.

U muzičkom delu programa, na svečanosti povodom jubileja nastupila je sjajna Etno grupa “Zlatnik”, koja je dala pravu muzičku pozlatu večeri. Brojnim prijateljima i saradnicima biblioteke, gostima i građanima koji su prisustvovali svečanosti, Etno grupa “Zlatnik” bespoštedno je priredila kompletan koncertni užitak Izvođenjem brojnih srpskih tradicionalnih i duhovnih pesama.

U ulozi sjajnog voditelja programa bila je Snežana Živanović Joksić.

Nakon oficijelnog dela programa, u prijatnom ambijentu dvorišta biblioteke usledilo je druženje uz koktel dobrodošlice za sve prisutne, uključujući i kolektiv biblioteke.

Inače, obeležavanje jubileja 30 godina biblioteke u Lajkovcu je deo zvaničnog programa manifestacije “Dani Lajkovca”.

Prve knjige u ovom kraju vezuju se za manastir Sv. Đorđa u Bogovađi. Arhimandrit pomenutog manastira, Hadži Ruvim bio je veliki knjigoljubac, te je ostavio jedinstveno i prevažno onovremeno svedočanstvo, popis knjiga iz svoje lične biblioteke, koje je prikupljao, čitao, proučavao i pozajmljivao drugima na čitanje.
Kada je osnovana Srpska književna zadruga u Beogradu, među prve članove upisali su se Manastir Bogovađa, sveštenik iz Vračevića Živojin Žujović i učitelj u Bogovađi Svetozar Stojković. U to vreme, biblioteke postoje u crkvama i manastirima, a đačke knjižnice u seoskim školama.
Prva knjižnica sa čitaonicom u varoši Lajkovac otvorena je 1954. godine, a najzaslužnija za taj korak je učiteljica Bosiljka Radulović. Knjižnica je radila u sklopu Narodnog univerziteta, nalazila se u železničkom domu i imala je dve prostorije, a bibliotekarka je bila Nada Živković, koja je imala završenu žensku zanatsku školu. Prva bibliotekarka u lajkovačkoj biblioteci sa završenom srednjom bibliotekarskom školom u Beogradu, bila je Jelica Pakić. Isturena odeljenja lajkovačke biblioteke radila su u Vračeviću – knjižničar je bio učitelj Milivoje Krstić, u Bogovađi – knjižničar je bio Tomislav Milošević i u Ćelijama. 1977. godine lajkovačka bibliotekarka je postala Marica Stanojlović, sa završenom srednjom bibliotekarskom školom.
Književnik Radovan Beli Marković je 1994. godine imenovan za upravnika lajkovačke biblioteke koja je tada radila u sastavu Kulturnog centra, kao samostalna ustanova Gradska Biblioteka Lajkovac je počela da radi 1995. godine na adresi Vojvode Mišića broj 2, a njen dotadašnji upravnik, Radovan Beli Marković, postao je vršilac dužnosti direktora. Osamostaljenju biblioteke prethodila je Odluka Skupštine opštine Lajkovac broj 06-5/95-od 30.marta 1995. godine. U prizemlje novog zdanja u Ulici Vladike Nikolaja broj 6, biblioteka je useljena 1999. godine, a nakon dvadeset pet godina, 2. aprila 2024. biblioteka koja je već ponela ime književnika Radovana Beli Markovića je premeštena u nove prostorije, u atraktivne konake Radića i Mihailovića.




















