“LEPTIRIĆ” I 90 GODINA ORGANIZOVANE BRIGE O DECI SU OZBILJAN TEMELJ ZA OPŠTINU BUDUĆNOSTI

U godini obeležavanja jednog jednog veka od zvaničnog proglašenja Lajkovca za varošicu, navršava se i 90 godina organizovane brige o deci na ovom području. Očigledno je varošica od svog nastanka bila ispred svog vremena, a korak dalje u budućnost svakako na planu organizovane brige o deci. Čvrsti temelji omogućili su višedenecijsku još stabilniju nadogradnju, pa je to svakako jedan od segmenata koji ni u jednom trenutku nije urušavan.  

Briga o deci je ulaganje u budućnost. I toga su srećom u kontinuitetu bili svesni svi relevantni činioci u lokalnoj zajednici.

Roditelji najmlađih u opštini Lajkovac uvek su prezadovoljni ovdašnjom Predškolskom ustanovom “Leptirić”, a što je najvažnije i sami mališani, koji se uvek teška srca rastaju od svog vrtića.

Za stanovnike jedne opštine stepen organizovane brige o deci je vrlo važan i jedan od odlučujućih parametara pri tome da li će porodica živeti u jednoj sredini.

Za lajkovački vrtić vezani su sve sami uspesi, pa je Lajkovac prepoznatljiv, između ostalog, upravo po sjajnom vrtiću u kome su uslovi evropski i na kojima bi pozavideli i veliki gradovi.

Upravo “Leptirič” je svojevremeno doneo Lajkovcu i Plaketu Opština budućnosti – za dečije stvaralaštvo, a rad ove već prestižne predškolske ustanove obeležile su mnoge nagrade na festivalima i karnevalima, novoizgrađeni objekat vrtića, najviša ocena u Spoljašnjem vrednovanju od strane Ministarstva prosvete…

I dalje u svakom segmentu ustanova hvata korak sa vremenom i nastoji da pruži što kvalitetniju uslugu i što optimalnije uslove za boravak dece u vrtiću. Novina je bila i rad sa decom migranata. Formiran je i Tim za praćenje i razvoj ustanove. U svakom momentu svog postojanja, ustanova je bila na punoj visini zadatka, služila je kao reper mnogima i bila svojevrsni zaštitni znak Lajkovca. Roditelji, kao partneri u obrazovanju i vaspitanju dece uvek su maksimalno uključeni u život ustanove. Ustanova je otvorena za saradnju, kako sa roditeljima, lokalnom zajednicom, tako i vrtićima širom Srbije, Crne Gore i Republike Srpske, tako da je do sada uspešno učestvovala na svim važnijim festivalima i susretima dečijeg stvaralaštva u okruženju.

Brojne osvojene nagrade i zapažena učešća dece na svim važnijim dečijim manifestacijama upravo su svojevrsna nagrada za sav uloženi trud. Iako mali, mališani “Leptirića” dali su značajan doprinos promociji i afirmaciji Lajkovca i svoje ustanove.

U razgovoru sa dugogodišnjom direktorkom Milom Lončar, koja je do perfekcije očuvala i unapredila ustanovu, podsetili smo se bitnih momenata iz istorijata organizovane brige o deci na području opštine Lajkovac, sadašnjim aktuelnim dešavanjima, ali i planovima:

“Prva organizovana društvena briga o deci na teritoriji opštine Lajkovac datira od 1934. godine, a osnivači prvog dečijeg obdaništa bili su članovi Zdravstvene zadruge, a brigu o deci vodile su učiteljice čiji rad je finansirao Centralni higijenski zavod iz Beograda. Boravak za decu bio je besplatan i podrazumevao je igru, zabavu i pripremu za polazak u školu, a od kuće su donosili hranu.

Dečiji vrtić uLajkovcu je osnovan 16. oktobra 1980. godine, kada je počeo sa radom montažni objekat sa kapacitetom od sto mesta. Potom je 1986. godine izgrađen prvi namenski objekat klasične gradnje, kapaciteta sto mesta.

Novoizgrađeni objekat kapaciteta trista mesta stavljen je u funkciju 2018. godine, čime su prošireni smeštajni kapaciteti predškolske ustanove, rasterećene postojeće prekobrojne grupe i ukinute liste čekanja. U ovom objektu je potpuno nova oprema, a urađena su i dva igrališta sa tartanskom podlogom, novim spravama i rekvizitima, prošireno je dvorište za 19 ari, tako da je ukupna parcela dvorišta 108 ari i urađena je nova ograda.

Ustanova je 2020. godine obezbedila kombi vozilo za prevoz dece iz seoskih područja.

U ustanovi trenutno boravi 4 jaslene i 11 vaspitnih grupa celodnevnog boravka, kao i 5 grupe dece u godini pred polazak u školu, u četvoročasovnom programu. Pripremno predškolskim programom izvršen je potpun obuhvat predškolaca. Predškolcima iz seoskog područja obezbeđen je prevoz vrtićevim kombi vozilom u pratnji vaspitača u centralni objekat, osim dece iz Jabučja koji ovaj program pohađaju u O.Š. “Dimitrije Tucović“. Od 2020. godine roditelji imaju mogućnost da decu u ustanovu upišu pomoću usluge e-vrtić.

Primećen je trend većeg upisa dece iz seoskog područja u celodnevni boravak, što govori o postojanju svesti roditelja o važnosti i značaju pohađanja predškolskog programa.

Roditelji, kao partneri u obrazovanju i vaspitanju maksimalno su uključeni u neposrednom radu grupe i vrtića, kao i davanju ideja vezanih za igraonice, radionice, festivale, karnevale, proslave rođendana i druge manifestacije.

Ustanova je otvorena za saradnju kako sa roditeljima, lokalnom zajednicom, tako i ustanovama širom Srbije, Crne Gore i Republike Srpske, učestvujući na: Etno festivalu u Vranju, Festivalu muzičkog stvaralaštva u Smederevu, Danima humora i jesenjem karnevalu u Lazarevcu, Karnevalu maskirane dece u Vrnjačkoj banji, Banji Koviljači, Kragujevcu, Rakovici,Užicu i Paraćinu, potom DI festu na Divčibarama i Valjevu, Festivalu tradicionalnih igara i modernog plesa u Požarevcu, Mišićevim danima u Mionici, Eko festivalu u Vladimircima, Festivalu dramskog stvaralaštva u Ubu, Pozorišnim igrarijama u Šapcu, Festivalu zmajeva na Rajcu, Olimpijadi za decu u Malom Zvorniku, Koceljevi i Mionici ( dva puta domaćini kao pobednici), Defileu dece na Sajmu šljiva u Osečini, Danima ustanove u Odžacima, Festivalu optimizma u Novom Sadu, „Čitalićima“ na Mačkatu i Zlatiboru, Likovnoj koloniji u Vlasotincima, Festivalu folklornog stvaralaštva u Cetinju, Festivalu muzičko-scenskog stvaralaštva u Zvorniku i Kolonije dečijeg prijateljstva u Bijeljini.

Učešće na festivalima i karnevalima je svojevrsni pečat ove ustanove, jer se kontinuirano radilo na promociji dečijeg stvaralaštva, kreativnosti, kao i delatnosti u celini. Ustanova je bila šest puta domaćin  Međunarodnog festivala muzičko scenskog stvaralaštva dece predškolskog uzrasta.

Odlukom Kluba novinara i Privredne komore Srbije, ustanova je 2009. godine nagrađena priznanjem za izuzetno kulturno dečije stvaralaštvo, u okviru nagrade Opštine budućnosti – opština Lajkovac je dobitnik među ukupno 10 nagrada na nivou cele Srbije.

Lajkovac je jedna od 10 lokalnih samouprava koja je dobila priznanje Opština budućnosti za 2008. godinu. Posebnu pažnju je privukao upravo Festival muzičko-scenskog stvaralaštva dece predškolskog uzrasta, koji se u Lajkovcu do tada održavao već četiri godine, svakog maja.

U okviru spoljašnjeg vrednovanja predškolskih ustanova od strane Ministarstva prosvete ustanova je 2014. godine dobila najvišu ocenu, što znači preko 80 % ostvarenih standarda kvaliteta rada ustanove (jedina vaspitno obrazovna ustanova u Lajkovcu).

U julu 2024. godine opština Lajkovac je potpisala ugovor sa Ministarstvom energetike vezan za sanaciju sada već starog objekta u cilju unapređenja energetske efikasnosti. Ugovorom su predviđeni radovi na termičkoj izolaciji objekta, fasada, krovni prozori, stolarija, oluci, kao i novi podovi i spušteni plafoni.

Kada je u pitanju estetski deo, vodilo se računa da se adaptirani objekat ambijentalno uklopi uz novoizgrađeni i da zajedno čine funkcionalni kompleks. Objekti su povezani novom i starom pasarelom koja će takođe biti inovirana.

Zaposleni iz ustanove prezentovaće tokom 2024. godine primere dobre prakse na četiri stručna skupa: Susretima medicinskih sestara PU Srbije, na Međunarodnoj konferenciji vaspitača Balkana, Stručnim  susretima vaspitača PU Srbije i Susretima stručnih saradnika i vaspitača Republike Srpske.

Prikaz primera dobre vaspitno – obrazovne prakse potvrđuje činjenica da u ustanovi radi stručan i motivisan kadar, koji je uspešno implementirao u svoj rad Nove osnove programa, tzv.“Godine uzleta“, predviđene Strategijom obrazovanja u Republici Srbiji.”

Vredno posebne pažnje je i da je Predškolska ustanova “Leptirić” pokrovitelj i organizator akreditovamog seminara od strane Zavoda za unapređivanje vaspitanja i obrazovanja “Komunikacijake veštine vaspitača, stručnih saradnika i saradnka u cilju unapređivanja etosa u predškolskoj ustanovi”, čiji su autori i realizatori Mila Lončar, profesor razredne nastave, vaspitač i master menadžer u javnom sektoru i Ana Marjanović, stručni saradnik -pedagog. Odrzano je 45 seminara širom Srbije, što znači da je imao 1350 polaznika . Trenutno je u postupku akreditacije i novi seminar pod nazivom ”Profesionalno sagorevanje – prevencija i konstruktivno prevazilaženje”.

U prirodu čoveka je nekako često prisutnije da i u ličnom životi i u životu u lokalnoj zajednici pobroji ono šta nema, a jubilej 90 godina organizovane brige o deci na području opštine Lajkovac je eto prilika da kažemo šta sve ima. I ovo je samo u delu organizovane brige o najmlađima.

Lajkovački “Leptirić” je posebna lajkovačka priča.

Related posts

Leave a Comment